Mezinárodní koncept ECDL / ICDL je stále častěji využíván v oblasti rekvalifikačních kurzů a nejrůznějších vzdělávacích projektů, často spolufinancovaných z Evropských fondů.
Vzdělávací obsah rekvalifikačních kurzů vychází z mezinárodně definovaných standardů, tzv. ECDL Sylabů. Vhodnou kombinací ECDL Sylabů lze smysluplně a efektivně naplnit prakticky jakýkoli vzdělávací kurz, resp. sestavit takovou škálu konkrétních vzdělávacích profilů, které mohou pokrýt nejen okamžité potřeby klientů ÚP, ale také potenciální potřeby zaměstnavatelů na trhu práce. Od elementárních digitálních dovedností pro úplné začátečníky, přes digitální dovednosti, které jsou předpokladem pro úspěšné zvládnutí řady profesí, až po digitální dovednosti zaměřené na potřeby Průmyslu 4.0.
Rekvalifikační kurzy podle konceptu ECDL / ICDL jsou zakončeny tzv. ECDL zkouškami, které umožňují objektivně a nezávisle změřit, do jaké míry se účastníci rekvalifikačních kurzů opravdu naučili to, co bylo předmětem kurzu. Možnost srovnávat a vyhodnocovat úspěšnost jednotlivých skupin absolventů rekvalifikačních kurzů, stejně tak jako kvalitu vzdělávacích organizací, je pro Úřad práce bonusem.
Úspěšní absolventi akreditovaných rekvalifikačních kurzů podle konceptu ECDL / ICDL mohou získat některý z mezinárodně platných ECDL certifikátů, které dokládají úroveň digitálních kompetencí svého držitele.
První rekvalifikační program svého druhu byl akreditován již v roce 2014. Jeho úřední název (dle MŠMT) – Rekvalifikační program pro pracovní činnost: „Počítačová gramotnost (dle Sylabů ECDL Core)“ již poněkud zastaral, nicméně jeho obsah je zcela aktuální.
Učební plán tohoto rekvalifikačního programu se skládá z následujících modulů:
Kterákoli krajská pobočka ÚP, která chce svým klientům nabídnou rekvalifikační kurz založený na tomto akreditovaném programu, může z uvedených modulů sama sestavit rekvalifikační kurz tzv. „na míru“. Minimální počet modulů stanovilo MŠMT na dva. Takto sestavený rekvalifikační kurz musí být zakončen zkouškami ECDL ze všech vybraných modulů.
Kancelář ECDL Czech Republic poskytuje podporu krajským pobočkám ÚP při výběru vhodných vzdělávací profilů pro konkrétní rekvalifikační kurzy.
Základní rekvalifikační program byl záhy doplněn o ojedinělý rekvalifikační program zaměřený výhradně na pokročilé uživatele digitálních technologií, kteří se v evidenci ÚP také čas od času vyskytují. Jeho úřední název je (dle MŠMT) – Rekvalifikační program pro pracovní činnost: „Počítačová gramotnost (dle Sylabů ECDL Advanced)“, byť jeho obtížnost značně převyšuje věcný obsah pojmu „Počítačová“, resp. „Digitální gramotnost“.
Učební plán tohoto rekvalifikačního programu se skládá z následujících modulů:
Konkrétní rekvalifikační kurz může pokrývat jeden nebo více z těchto modulů.
Začátkem roku 2021 MŠMT akreditovalo vzdělávací program s úředním názvem – Rekvalifikační program pro pracovní činnost: „Digitální kompetence (dle Sylabů ECDL)“. Tento nový rekvalifikační program je zaměřen na vybudování, rozšiřování a upevňování vybraných přenositelných digitálních kompetencí, které jsou potřebné pro řadu současných, ale především budoucích pracovních pozic na trhu práce v období tzv. Průmyslu 4.0. Získané digitální kompetence mohou absolventi rekvalifikačních kurzů založených na tomto programu velmi dobře zúročit jak v oblasti výroby, tak v oblasti obchodu a služeb.
Učební plán tohoto rekvalifikačního programu se skládá z následujících modulů:
Krajské pobočky ÚP tak mohou modulárně sestavovat nejrůznější rekvalifikační kurzy zaměřené na základy programování, robotiku, základy digitálního marketingu, plánování projektů nebo třeba bezpečné užívání digitálních technologií. Konkrétní rekvalifikační kurz může taktéž pokrývat jeden nebo více z těchto modulů.